Wczytuję dane...

Ile prądu pobiera żarówka LED? Jak obliczyć koszt pracy żarówki LED?

Popularność żarówek LED dowodzi, że nie są one jedynie chwilowym trendem: to przede wszystkim prosty sposób na realne oszczędności. Zastanawiasz się, ile prądu pobiera żarówka LED? Nie wiesz, jak obliczyć, ile (w perspektywie określonego czasu) zapłacisz za pracę wybranego źródła światła? Teraz możesz to sprawdzić. 

Czym jest żarówka LED?

Żarówka LED to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Rozwiązanie jest innowacyjne i bardzo wydajne: żarówka LED wykorzystuje niemal 100% energii, którą pobiera. W przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych jest to zaledwie 5%. Dodatkowo LED-owe źródło światła może bezawaryjnie pracować nawet do 50 tys. godzin. 

Wydajność i energooszczędność nie są jedynymi zaletami przeciętnej żarówki LED. Diody elektroluminescencyjne są zwykle umieszczane w oprawach typowych dla klasycznych źródeł światła, co pozwala uzyskać oryginalny i atrakcyjny wizualnie efekt. Nowoczesne żarówki LED mogą różnić się m.in. kształtem, kolorem i rozmiarem gwintu, zawsze jednak wykorzystują taką samą technologię. 

Czym są waty w żarówce LED? 

Ile prądu pobiera żarówka LED? Chcąc otrzymać rzetelną odpowiedź, powinieneś wiedzieć, czym są waty (W) w żarówce LED i jakie parametry wpływają na moc konkretnego źródła światła. Taka wiedza jest niezbędna, jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał lamp sufitowych, podłogowych i innych, a jednocześnie - cieszyć się oszczędnościami. 

Waty w żarówce LED  

Waty (W), to moc danej żarówki. W przypadku źródeł światła LED może wynosić maksymalnie 25W, co w stosunku do tradycyjnych żarówek wydaje się niewiele. Warto jednak wiedzieć, że odpowiada ona starej żarówce o mocy 150W. 

Jakie parametry wpływają na moc żarówki LED? Zgodnie z najprostszą definicją składają się na nią napięcie i natężenie prądu pobieranego z sieci. Określenie dokładnej mocy LED-owych źródeł światła nie jest możliwe, stąd w przypadku żarówek LED na gwint E14 lub E27, jako moc pobieraną z sieci możemy przyjąć wartość, która została wskazana przez producenta. 

Moc żarówki LED a jasność źródła światła

W przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych obowiązywała prosta zasada: im więcej watów, tym więcej światła. Warto pamiętać, że nie dotyczy ona żarówek LED. Kiedy mówimy o nowoczesnych źródłach światła, liczą się lumeny, określające całkowitą moc światła emitowanego przez dane źródło. 

Ile prądu pobiera żarówka LED? Jak to sprawdzić? 

Ile prądu pobiera żarówka LED? Wydawać by się mogło, że sporo. Tymczasem wynik może zaskoczyć. Zobacz, które parametry należy wziąć pod uwagę i jakich obliczeń trzeba dokonać, żeby przekonać się o realnych oszczędnościach. 

Przede wszystkim zwróć uwagę na moc znamionową wybranego źródła światła wyrażoną w watach (W). Znając tę wartość, określisz, ile prądu żarówka LED pobiera w ciągu roku. Przykładowo, żarówka o mocy 25W w ciągu jednej godziny pobiera 0,025 kWh. Wynika to ze wzoru, zgodnie z którym ilość mocy pobranej z sieci jest iloczynem mocy żarówki LED i czasu wyrażonego w godzinach, dzielonego przez 1000. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez cenę 1 kWh, ustaloną przez dostawcę energii elektrycznej, a następnie - przez prognozowany czas pracy żarówki. Drugim parametrem jest cena źródła światła. Jeśli stosunek zużycia energii do ceny żarówki LED będzie korzystny, inwestycja jest opłacalna.

Zazwyczaj koszt użytkowania żarówki LED (zależnie od jej mocy) waha się pomiędzy 20 a 60 złotych rocznie (plus cena źródła światła). 

Gdzie kupić żarówki LED?

Wiesz, w jaki sposób policzyć, ile prądu pobiera żarówka LED i potrafisz oszacować koszty jej użytkowania? Chcąc mieć pewność opłacalności inwestycji w LED-owe źródła światła, zdecyduj się na żarówki LED w dobrych cenach. Wysokojakościowe, wydajne i bezawaryjne źródła światła proponujemy bezpośrednio w kategorii Źródła światła LED sklepu internetowego Zuma Line. To oferta, która sprzyja realnym oszczędnościom, a jednocześnie - pozostaje w zgodzie z obowiązującymi trendami.

aplikacja