Wczytuję dane...

Oświetlenie dekoracyjne do salonu – dowiedz się, dlaczego jest ważne i jak je wybrać

Aranżacja salonu to niełatwa sprawa. Jest bowiem szereg kwestii, które należy przy tym uwzględnić. Jedną z kluczowych jest dobór oświetlenia. Decyduje ono nie tylko o funkcjonalności wnętrza, ale także o nastroju, jaki w nim panuje. To właśnie dlatego oprócz głównego źródła światła będziesz potrzebować również lamp o charakterze dekoracyjnym. Czy wiesz, jak je prawidłowo wprowadzić? Nie martw się. Nawet jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne, jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc. Tym samym stworzyliśmy dzisiejszy artykuł, w którym pokażemy Ci, jak wprowadzić oświetlenie dekoracyjne do salonu. Zdobyta wiedza pozwoli Ci stworzyć wnętrze pełne magii i niepowtarzalnego charakteru.

Rola oświetlenia dekoracyjnego w aranżacji salonu

Wydawać by się mogło, że rolą oświetlenia jest dokładne rozjaśnienie przestrzeni. Okazuje się jednak, że ma ono o wiele szersze znaczenie. To właśnie dlatego w Twoim salonie powinno znaleźć się nie tylko główne źródło światła, ale także oświetlenie dekoracyjne. Daje ono miękkie, rozproszone i delikatne światło, co przynosi szereg korzyści, w tym możliwość:

zbudowania odpowiedniego nastroju i atmosfery – światło dekoracyjne pozwala zbudować kameralny nastrój i atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu. Dzięki temu wnętrze zyskuje na przytulności i staje się przyjemne;

dodania wnętrzu charakteru – za pomocą światła można sterować uzyskanym efektem. W ten sposób można więc wprowadzić określony charakter wnętrza;

podkreślenia wybranych elementów wystroju – strumień światła skierowany na konkretny obszar sprawia, że zwraca on na siebie uwagę. Jest to więc idealny sposób na jego podkreślenie i zaznaczenie jego roli;

wyznaczenia konkretnych stref – odpowiednio dobrane oświetlenie dzieli przestrzeń na określone strefy. Dzięki temu zyskać możesz np. strefę relaksu czy też kącik czytelniczy;

sterowania natężeniem światła – montując światło o różnej intensywności, możesz łatwo sterować jego natężeniem. Pozwoli Ci to stworzyć określoną atmosferę, np. romantyczną;

uzyskania niebanalnej dekoracji – obecnie lampy przyjmują wiele ciekawych form. Same w sobie mogą więc stanowić piękny element wystroju.

Jak więc widzisz, dobrze zaprojektowane oświetlenie nie tylko poprawi komfort i funkcjonalność Twojego salonu. Znacząco wpłynie także na jego odbiór.

Jak wprowadzić do salonu oświetlenie dekoracyjne?

Oświetlenie dekoracyjne możesz wprowadzić do salonu na wiele sposobów. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Poniżej zaprezentujemy Ci kilka rodzajów lamp dekoracyjnych do salonu, które warto wziąć pod uwagę:

Kryształowe żyrandole

Jeśli szukasz lampy, która naprawdę efektownie się prezentuje, to nie ma niczego lepszego niż kryształowy żyrandol. Ta lampa sama w sobie stanowi niezwykle wyrazisty element wystroju. Odpowiednio dobrana stanie się więc centralnym punktem przestrzeni, znacząco podnosząc przy tym jej prestiż. Obecnie kryształowe żyrandole występują w wielu różnorodnych stylach. Nie musi być więc to jedynie domena klasycznych wnętrz. Równie dobrze możesz je wprowadzić do aranżacji nowoczesnej.

Lampy stołowe

Świetną propozycją są także lampy stołowe. Możesz je ustawić na komodzie bądź stole i zyskać unikalną dekorację. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na rodzaj klosza i formę lampy. Aby uniknąć chaosu, muszą one zostać dopasowane do stylistyki wnętrza. Wybieraj przy tym modele, które dają rozproszone i delikatne światło. Wśród nich znajdują się m.in. warianty mleczne czy też zabudowane.

Lampy podłogowe

W Twoim salonie nie może zabraknąć lampy podłogowej. To znakomita ozdoba wnętrza, która może przybierać wiele ciekawych form. Pełni również bardzo ważne zadanie. Otóż optycznie powiększa ona przestrzeń, a ustawiona obok sofy bądź fotela tworzy komfortową strefę relaksu. Lampę podłogową warto ustawić również obok telewizora. Zmniejszy ona kontrast oświetlenia, co nieco odciąży Twój wzrok.

Lampy biurkowe

Co prawda lampy biurkowe raczej nie dają delikatnego światła, ale również mogą doskonale sprawdzić się w roli oświetlenia dekoracyjnego – zwłaszcza jeśli wybierzesz model z możliwością regulacji snopu światła. Z ich pomocą możesz np. wyeksponować konkretny obszar.

Kinkiety

No i na sam koniec praktyczne kinkiety, które coraz częściej pojawiają się w aranżacjach salonu. Pozwalają one nie tylko uzyskać światło o przyjemnym dla oczu natężeniu, ale również wyeksponować konkretne elementy wystroju, jak np. obraz, rzeźbę czy też fakturę ściany.

Czy teraz wiesz już, dlaczego warto wprowadzić oświetlenie dekoracyjne do salonu? A może masz już pomysł na to, jaka lampa będzie najlepsza do Twojej aranżacji? W poszukiwaniu idealnej zajrzyj do naszego e-sklepu. Zapewniamy bardzo szeroki wybór różnorodnych modeli, które pozwolą Ci stworzyć Twoją wymarzoną przestrzeń salonową.

aplikacja