Wczytuję dane...

Jakie oświetlenie do łazienki – halogeny czy żarówki LED? Rozwiewamy wątpliwości

Jesteś na etapie wyboru oświetlenia do łazienki? Koniecznie zajrzyj więc do naszego dzisiejszego artykułu. Przyjrzymy się w nim dwóm niezwykle popularnym opcjom – halogenom i żarówkom w technologii LED. Dzięki temu raz na zawsze rozwiejemy wszelkie wątpliwości, pomagając Ci w podjęciu najlepszej decyzji. Czytaj dalej i zapoznaj się ze wszystkim, o czym powinieneś wiedzieć przed zakupem. W rezultacie z łatwością odpowiesz sobie na pytanie dotyczące tego, jakie oświetlenie wybrać do łazienki – halogeny czy żarówki LED?

Porównanie żarówek halogenowych i LED – w czym tkwi różnica?

Aby móc dokonać wyboru pomiędzy żarówkami halogenowymi a ledami, należy zacząć od poznania zasad działania obu źródeł światła. Okazuje się, że jest pomiędzy nimi znacząca różnica.

Otóż żarówki halogenowe nieco przypominają tradycyjną żarówkę. Charakteryzują się jednak wyższą skutecznością świetlną, mniejszym zużyciem energii i brakiem zwykłego żarnika, który zastąpiony został żarnikiem wolframowym. Przy czym zasada działania jest taka sama – prąd przenika przez podstawę żarówki i dociera aż do żarnika, podgrzewając go. Powoduje to wytwarzanie światła.

Na nieco innej zasadzie działa technologia LED. Bazuje ona na diodach elektroluminescencyjnych, które emitują światło. Wewnątrz diody znajdują się bowiem dwuwarstwowe półprzewodniki. Po dostarczeniu energii elektrony przechodzą z jednej warstwy na drugą. W rezultacie powstaje ruch elektryczności wzdłuż ścieżki półprzewodnika, a nadmiar energii zostaje wykorzystany do emisji światła. Dzięki temu zjawisku diody LED nie nagrzewają się, a tym samym nie marnują prądu na wytworzenie ciepła. Ich niezaprzeczalną zaletą jest więc jeszcze mniejsze zużycie energii i zwiększona żywotność. Co więcej, technologia ta stale się rozwija. Oświetlenie wytwarzane przez żarówki LED ma więc obecnie żywe kolory i jest coraz skuteczniejsze.

LED czy halogen – jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Po zapoznaniu się z powyższą treścią pora więc odpowiedzieć na pytanie: LED czy halogen – jakie oświetlenie będzie lepszym wyborem do łazienki? Otóż zdecydowanie są to diody LED-owe. Przemawia za tym szereg czynników, w tym:

wyższa efektywność energetyczna – technologia LED jest bardziej energooszczędna. Zużycie mniejszej ilości energii nie tylko generuje niższe rachunki. Jest również korzystniejszą opcją dla tych, którzy pragną troszczyć się o środowisko;

dłuższa żywotność – diody LED mają zwiększoną trwałość w porównaniu do halogenów. Oznacza to, że nie trzeba ich tak często wymieniać;

emisja światła zbliżonego do naturalnego – oświetlenie LED oferuje światło o barwie neutralnej, zbliżonej do naturalnego światła dziennego. W przypadku łazienki ma to kluczowe znaczenie, gdyż ułatwia wykonywanie codziennych czynności;

bezpieczeństwo – jak już wspominaliśmy, LED-y nie generują ciepła. Są więc bezpieczniejszą opcją. W łazience panuje bowiem duża wilgotność, co w połączeniu z nagrzewającymi się żarówkami może być problemem.

Czy trzeba dodawać coś więcej? Naszym zdaniem powyższe zalety żarówek LED są wystarczającym powodem do tego, aby to właśnie one stały się Twoim wyborem. Jeśli jednak nadal nie jesteś przekonany, to zapewne już za moment zmienisz zdanie!

Technologia LED jako nowoczesny trend w branży oświetleniowej

W dzisiejszych czasach technologia LED nie tylko nieustannie się rozwija. Staje się także kluczowym graczem w branży oświetleniowej jako jeden z najczęściej dokonywanych wyborów. Głównym powodem tego stanu jest wysoka skuteczność świetlna oraz zwiększona energooszczędność, która pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd.

Nadal jednak spotkać można osoby, które mają wątpliwości, czy na pewno diody LED są lepszym wyborem niż żarówki halogenowe – w końcu i Ty znalazłeś się w tym gronie. Okazuje się jednak, że tak naprawdę ostateczna decyzja już zapadła. Z dniem 1 września 2018 roku zrobiono bowiem kolejny krok w kierunku modernizacji oświetlenia. Obejmuje on zakaz wprowadzania do obrotu klasycznych żarówek halogenowych na terenie krajów Unii Europejskiej. Chociaż więc nadal można je kupić, to docelowo za jakiś czas i tak znikną z rynku. Warto więc już teraz pomyśleć o wymianie źródła światła w swoim domu. Pragnąc zrobić to kompleksowo, zajrzyj do naszej oferty. Udostępniamy w niej nie tylko szeroki zakres żarówek LED, lecz również bogaty asortyment opraw oświetleniowych, które bez problemu dopasujesz do swojego wnętrza.

aplikacja