Wczytuję dane...

Kinkiet nad łóżko – jaki najlepiej sprawdzi się w sypialni? Podpowiadamy!

Każdy, kto ma w domu sypialnię, która stanowi oddzielne pomieszczenie, docenia ją w szczególny sposób. Zwykle jest to jedyne miejsce, do którego nie wpuszczasz gości, ponieważ to intymna przestrzeń i warto dbać o to, aby taka pozostała. Szczególny klimat, który sprzyja relaksowi i regeneracji, jest w tym pokoju absolutnie niezbędny – szczególnie wieczorem, gdy pragniesz wyciszyć się po pracowitym dniu i w spokoju przygotować do nocnego odpoczynku. Nie sprzyja temu ani hałas, ani ostre światło, za to romantyczny, nastrojowy półmrok już owszem. Żeby móc cieszyć się tym relaksem, warto do sypialni wybrać kinkiet nad łóżko. Dziś podpowiemy Ci, jaki sprawdzi się najlepiej. 

Kinkiet nad łóżko – jakie to oświetlenie? 

Kiedy zaczynasz przeglądać oferty sklepów z oświetleniem, o zawrót głowy może przyprawić Cię nie tylko ilość wzorów i kolorów, ale też nazewnictwo. Możesz trafić na spoty, żyrandole, halogeny, reflektory i wiele innych – nazwy te niewiele wyrażają, dlatego zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, czym jest kinkiet?

To lampa montowana do ściany. Rzadko, ale pojawiają się też kinkiety stojące. Ten rodzaj oświetlenia charakteryzuje się raczej skromnym rozmiarem, co nie oznacza, że wygląd też musi mieć skromny. Producenci prześcigają się w produkowaniu kinkietów o coraz to nowszych wzorach i ciekawych, oryginalnych kształtach.

Kinkiet to lampka, którą możesz zastosować w różnych pomieszczeniach. Znakomicie sprawdzi się tam, gdzie masz ograniczoną przestrzeń lub gdzie oświetlenie nie musi być bardzo jasne np.: na korytarzach, na schodach czy w garderobie. Lampy te generują raczej subtelny strumień światła, który jest przyjazny dla Twoich oczu. Możesz zastosować je jako oświetlenie uzupełniające lub główne. 

Rodzaje kinkietów 

Rynek lamp rozwija się już od wielu lat. Liczba wzorów jest bardzo rozbudowana, a co za tym ich idzie, ich zastosowanie również jest szerokie. Do wyboru masz kilka rodzajów kinkietów:

– kinkiet nad łóżko do sypialni – jako oświetlenie dodatkowe może dawać światło delikatne i nastrojowe, dlatego powinieneś umieścić go przy łóżku. Może być też oświetleniem głównym, moc żarówki musi mieć wtedy jednak 40W;

– kinkiet do przedpokoju – w tym pomieszczeniu sprawdzi się idealnie jako oświetlenie główne i przy takim zastosowaniu nie powinieneś ograniczać się do jednej sztuki, ponieważ dobrze oświetlony przedpokój sprawia wrażenie większego;

– kinkiet do łazienki – z reguły jego zadaniem jest dostarczanie Ci odpowiedniego natężenia światła podczas codziennej toalety, stanowi on oświetlenie dodatkowe. Jeśli masz lustro zawieszone pionowo, to idealnie sprawdzą się kinkiety zamontowane po obu jego stronach, przy lustrze wiszącym w poziome dobrze będą wyglądać lampki umieszczone nad lustrem, np. na listwie. Ich moc nie musi być duża, wystarczy 15-19W – najlepiej, by ich światło miało odcień ciepłej bieli;

– kinkiet do salonu – w tym pomieszczeniu kinkiety służą przede wszystkim do oświetlenia stref, np.: wypoczynkowej, więc ich światło może być delikatne i nastrojowe – wystarczy moc 40W. Jako oświetlenie główne takie kinkiety będą jednak niewystarczające;

– kinkiet na schody – tutaj kinkiet może pełnić funkcję oświetlenia głównego. Padający strumień światła powinien rozchodzić się równomiernie, żeby odpowiednio oświetlić stopnie. Dla uzyskania takiego efektu umieść światło około 2 m nad schodami;

– kinkiet zewnętrzny – swoje zastosowanie, jak sama nazwa wskazuje, znajdzie poza budynkiem, czyli może oświetlić Twój taras, balkon czy ogród. Kinkiety zewnętrzne mają równie bogate wzornictwo jak te wewnętrzne, więc z pewnością znajdziesz model, który będzie cieszył Twoje oko. 

Jaki kinkiet nad łóżko wybrać? 

Z pewnością podzielasz zdanie, że sypialnia to miejsce, w którym szczególnie ważne jest uzyskanie nastrojowego klimatu – kinkiet nad łóżko sprawdzi się do tego najlepiej. Niezależnie od tego, czy masz sypialnię urządzoną w stylu glamour, nowoczesnym, czy też jesteś tradycjonalistą i postawiłeś na styl klasyczny, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kinkietu.

Jeśli lubisz czytać przed zaśnięciem, postaw na modele, które przypominają lampki biurkowe. Mają one regulowane ramię, dzięki czemu możesz tak ustawić kąt oświetlenia, aby padało ono tylko tam, gdzie tego potrzebujesz. Nie bez znaczenia jest też kształt klosza, ponieważ może on dawać światło skupione albo rozproszone. Ogromnie ważna będzie też barwa oświetlenia – powinna być neutralna lub ciepła.  

Kinkiet nad łóżko – do czytania i nie tylko

Współczesne modele kinkietów już nie przypominają pierwszych, klasycznych egzemplarzy z prostym kloszem. Obecnie dominuje wśród nich przepych i szeroki wybór kształtów. Wykonane mogą być one z drewna, metalu, tworzywa z kryształkami czy z tworzywa z ozdobami w stylu glamour, nowoczesnym, a nawet rustykalnym. Pięknie urządzony pokój może zyskać przy odpowiednim świetle, a jeśli dodasz do tego efektowną oprawę lamp, to będzie jeszcze bardziej cieszyć oko. Kinkiet nad łóżko, oprócz funkcji oświetlenia, powinien również wzbogacać wnętrze sypialni. Z uwagi na intymny charakter tego pomieszczenia jest on doskonałym elementem dekoracyjnym. W pięknym wnętrzu, nawet gdy jest ono małe, lepiej się odpoczywa i regeneruje.

aplikacja