Wczytuję dane...

Jakie kinkiety wybrać do przedpokoju lub sypialni? Jak dobrać lampę ścienną do pomieszczenia?

Kinkiet to nic innego jak lampa montowana na ścianie. Zazwyczaj stanowi dodatkowe źródło światła i pełni funkcję dekoracyjną. Jednak kinkiety to również oświetlenie bardzo praktyczne, które doskonale sprawdza się w różnych pomieszczeniach. Jakie kinkiety wybrać do salonu, a jakie sprawdzą się w przedpokoju? Na co warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę? 

Jakie kinkiety wybrać do przedpokoju?

W przedpokoju należy stawiać na lampy praktyczne. Wprawdzie pod względem designu kinkiety są dość różnorodne, ale w tym pomieszczeniu najważniejsza jest funkcjonalność. Kinkiety w wąskich korytarzach są często jedynym źródłem światła. Dlatego oświetlenie musi być odpowiednio rozpraszane. 

Kinkiety to dość szeroka kategoria produktów. Lampy tego typu zazwyczaj mają klosze skierowane w dół lub w górę. Jeśli światło jest zwrócone punktowo w sufit, niewielkie pomieszczenie wydaje się wyższe niż w rzeczywistości. Z kolei skierowanie światła w podłogę, sprawia, że wysoki przedpokój staje się optycznie niższy. 

Moc kinkietu należy dopasować do wielkości wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest małe, w zupełności wystarczą dwa kinkiety o mocy 30-40 W. Jednak na długim i wąskim korytarzu lepiej zamontować kilka lamp o mocy 20 W. Kinkiety umieszcza się nieco powyżej linii wzroku. Wówczas światło nie oślepia, a przestrzeń jest dobrze oświetlona. Lamp ściennych, jak sama nazwa wskazuje, nie mocuje się przy suficie. 

Jakie kinkiety dobrać do lustra w przedpokoju? Najlepiej wybrać dwie lampy i umieścić je o obu stronach ramy lustra. Wtedy będą w równomierny sposób oświetlać całą sylwetkę. Dodatkowo optycznie powiększy to przestrzeń. 

Jakie kinkiety kupić do łazienki?

Kinkiety łazienkowe pod wieloma względami różnią się tych montowanych w przedpokoju czy sypialni. Oświetlenie w łazience musi być bowiem odporne na wilgoć i zapewniać optymalny poziom światła. Jednocześnie powinno być dopasowane stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia. 

Kinkiet wybrany do łazienki musi pasować do jej wystroju, a jednocześnie być odporny na korozję czy łatwy do utrzymania w czystości. Jego światło nie może razić użytkowników - powinno być delikatne, rozproszone. 

Jakie kinkiety wybrać do łazienki nad lustro? Kluczem do sukcesu jest zakup lampy o odpowiedniej klasie szczelności zapewniającej odporność na wilgoć. Wprawdzie kinkiety zazwyczaj nie są narażone na zachlapanie wodą, ale warto być na to przygotowanym. Dobrze sprawdzają się modele z IP 44 lub wyższym. Takie oprawy mogą być wystawione na bezpośrednie oddziaływanie kropli wody padających pod różnymi kątami. 

W łazienkach zazwyczaj wykorzystywane są proste kinkiety wykonane ze stali nierdzewnej bądź tworzywa sztucznego. Lampy ścienne z ozdobnymi ażurami materiałowymi są w tym przypadku niezbyt praktyczne. Kinkiet dobrze jest dopasować do oświetlenia głównego. Warto postawić na model z żarówką o mocy około 60 W. 

Jakie kinkiety do sypialni są najlepszym wyborem?

Kinkiety to lampy efektowne wizualnie, a przy tym praktyczne. W sypialni są świetnym wyborem dla osób, które przed snem uwielbiają czytać książki. Dzięki nim druga osoba może w tym czasie smacznie spać. Kinkiety tworzą także atmosferę relaksu. 

Jakie kinkiety wybrać do sypialni? Duże znaczenie ma sposób ich świecenia. Modele proste, minimalistyczne często świecą jasnym światłem punktowym. Ich obudowa nie tłumi bowiem blasku żarówki. Oczywiście takie lampy także mają swoich zwolenników. Jednak na ogół kinkiety są wykorzystywane jako dodatkowe źródło światła. Dlatego warto rozważyć zakup modelu z funkcją przyciemniania światła.

Kinkiety nie są lampami trudnymi w montażu. W sypialni mocuje się je zazwyczaj na wysokości około 75 cm nad łóżkiem. W przypadku modeli pełniących głównie funkcję dekoracyjną można rozważyć ich powieszenie na wysokości 170 cm od podłogi. 

Lampy ścienne produkowane są z wielu różnych materiałów. W sypialni bardzo ważne jest ich dopasowanie do całej aranżacji. Klasyczną propozycją są modele z mlecznego lub transparentnego szkła. Pasują bowiem zarówno do aranżacji retro, jak i nowoczesnych. Sporą popularnością od kilku lat cieszą się także kinkiety metalowe. Warto ponadto zwrócić uwagę na oświetlenie wykonane z tworzyw sztucznych. 

Jakie kinkiety do salonu - na co postawić?

Przy zakupie kinkietu do salonu trzeba zwrócić uwagę na ilość światła, którą może dać dana lampa. Duże wnętrza potrzebują oświetlenia ściennego, które dotrze do każdego kąta. Wówczas pokój dzienny prezentuje się bardzo elegancko. Na samym starcie dobrze jest też zastanowić się nad liczbą kinkietów, która będzie potrzebna. Jeśli są one bardzo oryginalne pod względem designu, z ich ilością nie należy przesadzać. Dlatego w dużych salonach lepszym wyborem są lampy proste, minimalistyczne. 

Jakie kinkiety kupić do salonu? Na pewno trzeba mieć na uwadze styl całego wnętrza. Aranżacje klasyczne najlepiej komponują się z tradycyjnymi lampami ściennymi. Z kolei pomieszczenia nowoczesne uzupełnić można oświetleniem bardziej oryginalnym, nietuzinkowym. 

Kinkiety w pokoju dziennym pełnić mogą różne funkcje. Często stanowią dodatkowe oświetlenie do czytania. Podobnie jest zresztą w przypadku sypialni. Wówczas montuje się je nad sofą. Ich umieszczenie nad krańcami kanapy sprawia, że w czasie czytania na kartki nie pada cień dłoni. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie kinkietów do oświetlenia zdjęć lub obrazów. 

Jaki kinkiet wybrać na klatkę schodową?

Wbrew pozorom klatka schodowa nie jest łatwą przestrzenią do oświetlenia. Nie ma w tym przypadku miejsca na zbędne detale. Schody mają być jednocześnie funkcjonalne i eleganckie. Dlatego lampy ścienne sprawdzają się wręcz doskonale. 

Jaki kinkiet kupić na klatkę schodową? Dużo zależy od stylu, w którym urządzone jest dane wnętrze. Schody są jego częścią. We wnętrzach klasycznych doskonale prezentują się na pewno proste, eleganckie kinkiety otwarte ku górze. Dobrze jest zachować przy nich biały sufit. Światło, które odbija się od jasnej powierzchni, ładnie rozprasza się po schodach. Modne aranżacje industrialne można z kolei nieco ożywić kinkietami o surowej formie, ale utrzymanymi w nieco cieplejszej kolorystyce. Sporo możliwości jest także w przypadku wnętrz skandynawskich. 

Oczywiście sam design kinkietu to nie wszystko. Trzeba także pamiętać o aspektach praktycznych. Lampy ścienne muszą pasować do oświetlenia wykorzystanego w innych pomieszczeniach otwartych na klatkę schodową. Nie muszą być identyczne, ale warto zadbać o dopasowanie stylistyczne. Schody mają być dobrze oświetlone, ale nie powinny być jaśniejsze niż pozostałe wnętrza. Na końcu należy pamiętać o włącznikach. Powinny znajdować się zarówno na górze, jak i na dole schodów. 

Dlaczego warto sięgać po kinkiety?

Kinkiety to rodzaj oświetlenia, który cieszył się przed laty bardzo dużą popularnością. Potem na wiele lat niemal zniknął z polskiego rynku. Dzisiaj lampy ścienne ponownie wracają do łask. Są chętnie wykorzystywane w różnych pomieszczeniach. Spotkać się z nimi można w przedpokojach, sypialnia, salonach czy na klatkach schodowych. Jakie są ich najważniejsze zalety? 

Kinkiety są wybierane nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale przede wszystkim estetykę. Nowoczesne modele są eleganckie i minimalistyczne. Pozwalają na podkreślenie elementów ozdobnych np. obrazów czy fotografii wiszących na ścianach. Co ciekawe, w sklepach znaleźć można kinkiety przeznaczone nie tylko do użytku wewnętrznego, ale i zewnętrznego. 

Jakie kinkiety wybrać do sypialni, salonu czy łazienki? Lampy ścienne mają zazwyczaj dość niewielkie rozmiary. Są więc świetnym wyborem w zasadzie do każdego pomieszczenia. Sięga się po nie wszędzie tam, gdzie z uwagi na metraż nie mieści się standardowa lampa wisząca. Kinkiety to najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku długich i wąskich korytarzy. Do wyboru są modele ze strumieniem światła skierowanym ku dołowi lub do góry. Ciekawie prezentują się także lampy otwarte z obu stron.

aplikacja