Wczytuję dane...

Jakie lampy do łazienki będą najlepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy!

Planujesz remont łazienki? A może dopiero ją projektujesz? Na pewno zdajesz sobie sprawę, że idealnie dobrane do pomieszczenia oświetlenie potrafi zdziałać cuda. Powinno ono nie tylko stworzyć odpowiedni nastrój, ale również być na tyle mocne, abyś mógł bez problemu wykonywać codzienną pielęgnację. Jakie lampy do łazienki będą najlepsze? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę.

Jakie oświetlenie jest niezbędne w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym warto mieć więcej niż jedno źródło światła. Dlaczego? Jest tak, ponieważ oprócz górnego, ogólnego oświetlenia, przyda Ci się oświetlenie punktowe. Z czysto praktycznych przyczyn, dodatkowa lampa przy lustrze zapewni Ci komfort podczas tworzenia makijażu, układaniu włosów, czy innych zabiegów. Jeżeli zależy Ci na tym, aby oprócz praktycznego wymiaru, Twoja łazienka zyskała jeszcze niesamowitą estetykę, warto, abyś wyposażył ją również w tzw. oświetlenie dekoracyjne. Jego zdaniem jest stworzenie klimatu. Musi więc samo w sobie być gustowne, ale także tak skierowane, aby podkreślać piękno wnętrza.

Jakie lampy do łazienki wybrać?

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji lub awarii w domu, musisz wybrać solidne modele lamp. Przy zakupie oświetlenia do łazienki koniecznie zwróć uwagę na ich stopień szczelności. Określany jest on literami IP. Aby mogło być ono bezpiecznie użytkowane w wilgotnym środowisku, IP musi wynosić nie mniej niż 44. Oprawy oświetleniowe nie tylko muszą być odporne na wilgoć, ale także na przypadkowe skierowanie strumienia wody w ich stronę. W innym wypadku ryzykujesz awarię lampy, a w najgorszym porażenie prądem. Przy projektowaniu łazienki, upewnij się, że oświetlenie jest oddalone od źródła wody o minimum 60 centymetrów.

Oświetlenie górne — plafony czy żyrandole?

Tworząc aranżację wnętrza łazienki, na pewno staniesz przed trudnym wyborem. Możliwych opcji jest mnóstwo. Warto jednak zastanowić się, co zda egzamin w Twoim pomieszczeniu. Jeżeli Twoja łazienka jest raczej niewielka, zdecydowanie postaw na plafon, spoty lub oprawy natynkowe. To efektowne, ale przede wszystkim funkcjonalne oświetlenie. Takie modele nie zmniejszą przestrzeni użytkowej i zapewnią Ci komfortowe użytkowanie z tego pomieszczenia. Żyrandol jest lepszym pomysłem przy dużych metrażach. Wtedy podkreślisz elegancję i stylowość bogatej aranżacji wnętrza.

To, jakie lampy do łazienki wybierzesz, to Twoja decyzja. Kieruj się jednak nie tylko ich estetyką, ale przede wszystkim praktycznością. Wysokiej jakości lampy, które łączą w sobie obie te cechy, znajdziesz w naszym asortymencie. Zapoznaj się z naszą ofertą i zdecyduj, który model jest w Twoim guście!

W jaki sposób zaplanować rozmieszczenie oświetlenia?

Aby odpowiednio rozplanować umiejscowienie poszczególnych rodzajów oświetlenia, musisz znać swoje potrzeby. Ustal, jak bardzo intensywnego światła potrzebujesz, czy przydatne będą światła poboczne i gdzie powinny zostać umiejscowione. Głównym źródłem światła jest górna lampa umieszczona w centralnej części łazienki. W przypadku oświetlenia lustra lub obszaru pod prysznicem i wokół niego przyda się z kolei oświetlenie punktowe. Intensywnie rozświetli ono ważne miejsca. W przypadku, gdy zależy Ci także na świetle ozdobnym, zainwestuj w ledy, nadające pomieszczeniu odpowiedniego klimatu i wyjątkowego nastroju. Jeśli Twoja łazienka nie należy do największych, nie musisz oświetlać jej w każdym zakątku, w przypadku pomieszczenia o dużej powierzchni, przyda się więcej intensywnego światła. Weź przy tym pod uwagę, że dobre oświetlenie przyda się szczególnie w przypadku łazienek urządzonych w ciemnej kolorystyce. Natomiast w jasnych łazienkach – światło odbija się od jasnych powierzchni, rozjaśniając i optycznie powiększając wnętrze. Wszystkie te aspekty powinny mieć wpływ na to, jakie lampy do łazienki ostatecznie znajdą się w Twojej aranżacji.

Podziel wnętrze łazienki na strefy

By odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie lampy do łazienki wybrać, warto też podzielić pomieszczenie na strefy. Skutecznie ułatwi Ci to dokładne zaplanowanie i umiejscowienie oświetlenia. W tym celu wybierz rodzaj oświetlenia głównego, pobocznego i dekoracyjnego. Doskonale sprawdzą się tu plafony i oświetlenie ledowe. W kwestii mocy światła, pomieszczenie o powierzchni około 10m2 powinny oświetlać cztery oprawy żarówek o mocy wynoszącej 50W. Wszystko jednak nadal zależne jest od Twoich oczekiwań i preferencji.

Kiedy sprawdzą się kinkiety?

Wybierając lampy do łazienki, rozważ także kinkiety. Przydają się szczególnie w sytuacji, gdy potrzebujesz intensywnego oświetlenia lustra. Trzeba tutaj jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, światło nie może odbijać się od powierzchni lustra, dlatego też powinno być skierowane pod odpowiednio dostosowanym, szerokim kątem. Wówczas nie będzie mowy o oślepieniu światłem. Dzięki dobrze dobranym lampom możesz łatwo wyłapać niedoskonałości powstałe na twarzy i szybko je wyeliminować. Do wyboru masz kinkiety oszklone przezroczyste i matowe. Które będą bardziej odpowiednie? Podstawową cechą, która je różni, jest przepuszczanie przez te matowe ograniczonej ilości światła. Szkło transparentne cieszy się z kolei emitowaniem dużej ilości światła. Wybieraj żarówki ledowe, które emitują łagodne światło. Ich czas świecenia jest wydłużony, dodatkowo nie nagrzewają się mocno.

aplikacja