Wczytuję dane...

Jak oświetlić korytarz, aby stworzyć stylowe i bezpieczne wnętrze?

Korytarze najczęściej pozbawione są okien i odgrywają rolę przejściowych pomieszczeń, które prowadzą do poszczególnych pokoi. Podobnie jak każda przestrzeń w Twoim domu lub mieszkaniu, wymagają sprawdzonych rozwiązań oświetleniowych, które zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo. W naszym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, wybierając lampy do tego wnętrza. Czytaj dalej i dowiedz się, jak poprawnie oświetlić korytarz.

Dlaczego właściwe oświetlenie korytarza jest takie ważne?

Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo przemieszczających się po nim domowników i gości. Większość korytarzy to długie i stosunkowo wąskie pomieszczenia, w których brakuje okien. W półmroku nietrudno o przypadkowe potknięcie się, a to prosta droga do przykrego wypadku.

Ponadto właściwie dobrane oświetlenie pozwoli na zmianę proporcji pomieszczenia. Nawet wyjątkowo ciasny korytarz wyda się dzięki niemu przestronniejszy, niż jest w rzeczywistości. To z kolei sprawi, że przestrzeń mieszkalna nabierze przytulnego charakteru.

To niejedyne zalety dobrze dobranego oświetlenia. Stylowe lampy nadadzą charakteru temu wnętrzu, sprawiając, że zaprezentuje się elegancko i z klasą. Pamiętaj, że nie tylko Twój salon czy sypialnia powinny cieszyć domowników piękną aranżacją. Korytarz to nie tylko pomieszczenie przechodnie – to równie istotna część Twojej przestrzeni mieszkalnej jak każda inna. Dlatego warto zadbać o to, aby świetnie się prezentowała i stanowiła przedłużenie pozostałych wnętrz w Twoim domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie na korytarz?

Przedpokój to pomieszczenie, które pełni wiele funkcji. To przestrzeń przechodnia, która jako pierwsza rzuca się w oczy po przekroczeniu progu mieszkania. Często wykorzystywana jest również jako miejsce do przechowywania licznych przedmiotów codziennego użytku oraz sezonowej odzieży.

Wybierając oświetlenie na korytarz, kieruj się zarówno jego estetyką, która sprawi, że pomieszczenie zaprezentuje się z klasą, jak i funkcjonalnością, dzięki której przebieranie się przed wyjściem lub po powrocie do domu przebiegnie bez zakłóceń. Poszczególne lampy powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby dobrze oświetlać każdy zakamarek tej przestrzeni i zapewniać Ci pełen komfort i bezpieczeństwo. Równie istotna jest barwa światła – powinna dobrze odwzorowywać kolory, tak abyś bez przeszkód skontrolował swój wygląd przed wyjściem w lustrze i dobrze dobrał poszczególne elementy swojej odzieży.

Zwróć również uwagę na wielkość tego pomieszczenia. Każdy korytarz jest inny, więc ma odmienne wymagania oświetleniowe. Może być długi i wąski lub niewielki, ale szeroki. Równie ważną rolę odgrywa jego wysokość. Zatem zanim wybierzesz się na zakupy, uważnie przyjrzyj się swojemu wnętrzu i określ, jaka wielkość lamp sprawdzi się w nim najlepiej.

Jak oświetlić korytarz?

Wiesz już, że korytarz wymaga jasnego światła, które zapewni komfort i bezpieczeństwo domownikom i gościom. Co więcej, lampy powinny być estetyczne i pasować do aranżacji wnętrza, aby już od progu Twój dom prezentował się stylowo. Jak zatem oświetlić korytarz, aby osiągnąć zamierzony efekt?

Spoty sufitowe

Naszą propozycją, która świetnie sprawdzi się niezależnie od wielkości korytarza, są spoty sufitowe. Rozmieszczone w równych odstępach na suficie zapewnią jasne oświetlenie całego wnętrza. Wybierz oczka wpuszczane, które dają możliwość regulacji kąta padania światła, a zyskasz pełną kontrolę nad oświetleniem w tym pomieszczeniu. Co więcej, spoty dyskretnie wpiszą się w każdą aranżację wnętrza, nie przytłaczając nawet wyjątkowo ciasnych pomieszczeń.

Plafony i lampy wiszące

W niewielkich pomieszczeniach przechodnich szczególnie dobrze sprawdzą się pojedyncze lampy sufitowe w postaci plafonów. Nie zaburzą proporcji wnętrza, ale dobrze spełnią swoją funkcję. Jeśli jednak Twój korytarz jest przestronny lub sufit zawieszony wysoko, wybierz większą lampę wiszącą, która dobrze wpisze się w dostępną przestrzeń.

Kinkiety na korytarz

Ciekawą propozycją, która pozwoli na dobre doświetlenie niestandardowych wnętrz, są kinkiety. Lampy ścienne na korytarzu mogą stanowić dodatkowe źródło światła, które rozjaśni wnęki i zakamarki. Co więcej, wykorzystasz je nocą – umożliwią Ci bezpieczne przemieszczanie się po korytarzu bez konieczności zapalania głównego źródła światła.

aplikacja