Wczytuję dane...

Jak stylowo i praktycznie oświetlić lustro łazienkowe? Wyjaśniamy

Łazienka jest z reguły najmniejszym pomieszczeniem w domu, jednak może okazać się niemałym wyzwaniem w obszarze oświetlenia. Jeżeli urządzasz to wnętrze w swoim mieszkaniu, to musisz precyzyjnie zaplanować oświetlenie znajdującego się w nim lustra. Odpowiednio dopasowane lampy ułatwią codzienną toaletę i będą ciekawym, aranżacyjnym dodatkiem. Jak praktycznie i modnie oświetlić lustro łazienkowe? Czytaj dalej i poznaj nasze propozycje.

Dlaczego oświetlenie lustra jest tak ważne?

Łazienka jest z reguły najmniejszym pomieszczeniem, ale także nierzadko dostaje się do niej najmniej naturalnych promieni słonecznych. Choć z pewnością w Twojej aranżacji nie zabrakło głównego źródła światła, to bezwzględnie należy je uzupełnić oświetleniem pomocniczym, które powinno znaleźć się przy lustrze – dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – przed łazienkowym lustrem wykonujemy czynności związane z higieną, goleniem czy robieniem makijażu. Aby ułatwić sobie te działania, warto zadbać o to, by twarz była bardzo dobrze oświetlona i widoczny był na niej każdy szczegół. Dzięki temu poranne czynności pielęgnacyjne wykonasz szybko, sprawnie i precyzyjnie.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie lustra łazienkowego?

Zastanawiasz się, czym musisz się kierować podczas zakupu lamp do oświetlenia lustra łazienkowego? Wiele zależy od tego, jaki rodzaj światła został zamontowany w roli oświetlenia głównego. W niemal każdym przypadku emitowane przez centralną lampę promienie nie są wystarczająco mocne, a także mogą powodować powstawanie cieni na twarzy. Zatem jakie kryteria mają znaczenie podczas zakupu lamp do oświetlenia lustra? Oto najważniejsze:

źródło światła – emitowane przez lampę promienie świetlne nie mogą być zbyt rażące, co oznacza, że duże znaczenie ma liczba lumenów. Optymalna wartość natężenia światła przy lustrze to 500-1000 lumenów na m2;

barwa światła – postaraj się wybrać lekko chłodne oświetlenie, dzięki któremu wszystkie szczegóły będą widoczne. Unikaj ciepłego światła;

styl – obecnie dostępne lampy można dopasować do niemal każdego wnętrza. Bez trudu znajdziesz zarówno minimalistyczne oprawy, jak i takie pasujące do łazienek glamour;

bezpieczeństwo – każda oprawa wybrana do łazienki powinna mieć odpowiedni stopień szczelności. W przypadku lamp zlokalizowanych dalej niż 60 cm od źródła wody wystarczy IP20, natomiast oprawy znajdujące się bliżej powinny mieć przynajmniej IP44. Pozwoli Ci to uniknąć ryzyka awarii i zwarcia instalacji elektrycznej.

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

Lampy do łazienki powinny pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Pamiętaj, że od wyboru właściwych opraw zależy to, w jaki sposób poradzisz sobie z codziennymi czynnościami higienicznymi. Zatem jak oświetlić lustro łazienkowe? Możesz wybrać kilka rodzajów lamp, jednak do najczęściej stosowanych i niezawodnych rozwiązań zaliczyć możemy:

kinkiety po obu stronach lustra – to znakomita opcja, dzięki której stworzysz harmonijne wnętrze. Symetria doda pomieszczeniu elegancji i zapewni dokładne oświetlenie twarzy, bez efektu tworzenia cienia;

pojedyncza lampa nad lustrem – to doskonałe rozwiązanie do prostych, minimalistycznych aranżacji. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowo dopasowane do lustra i wnętrza może powodować tworzenie się cieni na twarzy.

Jak dopasować oświetlenie do kształtu lustra?

Lustra łazienkowe występują w kilku kształtach. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, dobierając do nich odpowiednie oświetlenie. Jak dopasować lampę do kształtu lustra? Wąskie i wysokie tafle najlepiej doświetlić dwoma pionowymi kinkietami po obu stronach lustra. To rozwiązanie może się jednak nie sprawdzić, jeśli tafla jest za szeroka. Wówczas warto rozważyć lampę montowaną nad lustrem.

Lustro okrągłe możesz oświetlić zarówno kinkietami po bokach, jak i lampą umieszczoną u góry. Staraj się unikać kinkietów w formie kul – lepiej sprawdzą się oprawy o ostrzejszych kształtach i wyraźnych krawędziach.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak prawidłowo oświetlić lustro łazienkowe. Wybierając odpowiednie lampy, zwróć też uwagę na detale, które zapewnią Ci wygodę użytkowania. Mowa przede wszystkim o sposobie włączania i wyłączania światła, a także łatwości w utrzymaniu czystości. Poszukujesz lamp, które będą praktycznym, a jednocześnie ciekawym, aranżacyjnym dodatkiem? Zatem koniecznie przyjrzyj się ofercie naszego e-sklepu!

aplikacja